Double Victory: Minorities and Women During World War II
Teaser Image

Oktyabrsky, Filip Sergeyevich (1899–1969)

Soviet navy admiral. Born in the village of Lukshino, now in Kaliningrad Oblast, on 23 October 1899, Filip Oktyabrsky entered the Red Navy in 1918 and joined the Communist Party in 1919. After carrying out routine assignments, he commanded the Amur Military Flotilla in February 1938 and then the Black Sea Fleet during the period March 1939–May 1943. He was promoted to rear admiral in June 1940 and to vice admiral in June 1941.

Oktyabrsky directed Odessa's land defenses from July to October 1941 and executed a masterly evacuation of Odessa on the night of 15–16 October. From November 1941 to June 1942, Oktyabrsky directed the defense of Sevastopol against German attack, being evacuated on orders from Moscow at the last moment. He again headed the Amur Military Flotilla from June 1943 to March 1944 and then commanded the Black Sea Fleet as a full admiral.

Continuing as commander of the Black Sea Fleet, Oktyabrsky was also first deputy commander in chief of the navy until 1950. His criticism of naval policy led to his retirement that year, but he reemerged in 1957 to head the Black Sea Higher Naval School. In 1959, he joined the General Inspector's Group. Oktyabrsky died in Sevastopol on 8 July 1969.

Spencer C. Tucker


Further Reading
Achkasov, V., and N. B. Pavlovich. Soviet Naval Operations in the Great Patriotic War, 1941–1945. Annapolis, MD: Naval Institute Press, 1981.; Fairhall, David. Russian Sea Power: An Account of Its Present Strength and Strategy. Boston: Gambit Inc., 1971.
 

©2011 ABC-CLIO. All rights reserved.

  About the Author/Editor
  Introduction
  Essays
  A
  B
  C
  D
  E
  F
  G
  H
  I
  J
  K
  L
  M
  N
  O
  P
  Q
  R
  S
  T
  U
  V
  W
  X
  Y
  Z
  Documents Prior to 1938
  1939 Documents
  1940 Documents
  1941 Documents
  1942 Documents
  1943 Documents
  1944 Documents
  1945 Documents
  Images
ABC-cLIO Footer