Double Victory: Minorities and Women During World War II
Teaser Image

Ainsworth, Walden Lee "Pug" (1886–1960)

U.S. Navy admiral. Born on 10 November 1886 in Minneapolis, Minnesota, Walden Ainsworth graduated from the University of Minnesota in 1905 and the U.S. Naval Academy in 1910. Ainsworth participated in navy operations against Veracruz, Mexico, in 1914. During World War I, Ainsworth served on transports as a gunnery officer. Commissioned an ensign in 1919, Ainsworth was an ordnance specialist for two years ashore before returning to sea as an executive officer of a transport. Ainsworth was then an inspector of ordnance at Pittsburgh, Pennsylvania. He was an instructor at the Naval Academy (1928–1931), and he served at the New York Navy Yard. He was then stationed in the Panama Canal Zone (1934–1935) and graduated from the Naval War College before returning to sea as executive officer of the battleship Mississippi. He headed the Naval Reserve Officers' Training Corps (ROTC) unit at Tulane University from 1938 to 1940.

Promoted to captain, Ainsworth commanded Destroyer Squadron 2 in the Atlantic in 1940 and 1941 and then was assigned to Vice Admiral William F. Halsey's staff. At the end of 1941, Ainsworth took command of the battleship Mississippi. Promoted to rear admiral (July 1942), Ainsworth became commander, Destroyers, Pacific Fleet. He took a leading role in the Solomon Islands Campaign, commanding the bombardment of the Japanese airfield at Munda during 4–5 January 1943, long considered a textbook operation.

As commander of Cruiser Division 9 (January 1943–October 1944), Ainsworth commanded three cruisers and five destroyers escorting the U.S. invasion force to New Georgia. He fought in the Battle of Kula Gulf (5–6 July 1943), for which he was awarded the Navy Cross. He also fought in the Battle of Kolombangara (12–13 July 1943) and saw action in the Marianas, Guam, Leyte Gulf, and Peleliu. Ainsworth then commanded Cruisers and Destroyers, Pacific Fleet (October 1944–July 1945).

After the war, Ainsworth commanded the Fifth Naval District (August 1945–December 1948) until his retirement as a vice admiral. He died on 7 August 1960 in Bethesda, Maryland. The destroyer escort Ainsworth was named for him.

Gary Kerley


Further Reading
Morison, Samuel E. History of United States Naval Operations in World War II. Vol. 8, New Guinea and the Marianas, March 1944–August 1944. Boston: Little, Brown, 1953.; Morison, Samuel Eliot. History of United States Naval Operations in World War II. Vol. 5, The Struggle for Guadalcanal, August 1942–February 1943. Boston: Little, Brown, 1949.
 

©2011 ABC-CLIO. All rights reserved.

  About the Author/Editor
  Introduction
  Essays
  A
  B
  C
  D
  E
  F
  G
  H
  I
  J
  K
  L
  M
  N
  O
  P
  Q
  R
  S
  T
  U
  V
  W
  X
  Y
  Z
  Documents Prior to 1938
  1939 Documents
  1940 Documents
  1941 Documents
  1942 Documents
  1943 Documents
  1944 Documents
  1945 Documents
  Images
ABC-cLIO Footer